Logga in

Registrerade NTA medlemmar har tillgång till allt material samt möjligheten att kommunicera med andra medlemmar.

Elev

Sök efter delat material från din lärare.

< alla nyheter

Föreningsstämma och konferens den 16 maj 2023

april - 2023

Välkommen till årets föreningsstämma och konferensen Lärande och den gröna omställningen – vårt gemensamma ansvar!

NTA Skolutveckling är en ekonomisk förening där medlemmarna utgörs av de skolhuvudmän som använder NTA i sin kommun eller fristående förskola/skola. Det är föreningens medlemmar som fattar beslut om föreningen, därför håller vi årligen föreningsstämma.

I år kommer föreningsstämman att genomföras i samband med en konferens för föreningens skolchefer och förvaltningschefer. Här kommer vi att ta upp lärorika exempel om samverkan och grön omställning samt ge möjlighet att diskutera viktiga frågor om förskola/skola och kompetensförsörjning inför framtiden.

 

NTA Skolutvecklings föreningsstämma 2023
Datum: 16 maj 2023
Tid: kl. 09.00 registrering och fika (föreningsstämman startar kl. 10.30)
Adress: Drottninggatan 81 i Stockholm
Handlingar, anmälan och mer information: ntaskolutveckling.nu/konferens
Sista anmälningsdag 2 maj

Läs mer om föreningsstämman och konferensen här >>