Logga in

Registrerade NTA medlemmar har tillgång till allt material samt möjligheten att kommunicera med andra medlemmar.

Elev

Sök efter delat material från din lärare.





 

Kompetensutveckling – Didaktiska modeller

Det här är kompetensutveckling i form av en serie träffar om didaktiska modeller framtaga i NyTtA-projektet. Kompetensutvecklingen kan exempelvis ett ämneslag använda för att utveckla elevernas förmåga att kommunicera naturvetenskap och teknik.

Under sex träffar delar lärarna i projektet – Anna Jeppsson och Magnus Nilsson med sig av olika utmaningar de stått inför och hur de med hjälp av några olika didaktiska modeller tagit sig an dem i arbetet med sina NTA-teman. En didaktisk modell är en sorts tankeverktyg med metoder som kan vara en hjälp att planera, genomföra och bedöma undervisning. Eftersom undervisning är en komplex verksamhet behövs ofta olika didaktiska modeller beroende på vad som ska hanteras i undervisningen.

I träffarna diskuteras några olika aspekter av undervisningen som kan utvecklas för att ge eleverna fler och bättre möjligheter att tala mer naturvetenskap och teknik. I filmen som hör till respektive träff visas exempel från undervisningen, och lärare och forskare beskriver hur det som sker i klassrummet kan knytas till några olika didaktiska modeller/strategier. I varje träff ingår en film och en lärarhandledning.

Varje film utgör ett diskussionsunderlag och en inspiration för lärare att själva prova något från filmen i sina egna klassrum. Träffarna handlar alltså inte om lära sig metoder som forskare utarbetat, utan att förstå mer om det man gör i sin undervisning och att kunna mötas och prata om det på ett mer specifikt och professionellt sätt. Syftet är att lärare efter träffarna ska känna att de vet mer om vad som fungerar i undervisningen och inte, när det fungerar och hur det går till när det fungerar. Att de kan använda det de lärt dig för att med små justeringar utveckla sin undervisning.

 

Träffarna behandlar i tur och ordning följande innehåll:

Hur får läraren eleverna att tala mer naturvetenskap och teknik med varandra?

Lärarhandledning Träff 1

 

Hur ger läraren eleverna ett tydligt syfte för ett moment som skapar ett behov hos eleverna att prata naturvetenskap och teknik med varandra?

Lärarhandledning Träff 2

 

Hur ger läraren eleverna tydliga syften för flera moment som skapar ett behov hos eleverna att prata naturvetenskap och teknik med varandra genom hela uppdraget?

Lärarhandledning Träff 3

 

Hur kan läraren uppmuntra eleverna att kommunicera när de arbetar i grupp?

Lärarhandledning Träff 4

 

Hur kan olika typer av representationer användas för att stödja eleverna att prata naturvetenskap och teknik med varandra?

Lärarhandledning Träff 5

 

Hur kan läraren planera och utvärdera en lektion där eleverna utvecklar ett intresse och sin förmåga att kommunicera naturvetenskap och teknik?

Lärarhandledning Träff 6

 

Träffarna har olika innehåll, men hänger ändå samman. Rekommendationen är att genomföra dem i kronologisk ordning. Däremot finns ingen direkt progression mellan filmerna i den meningen att lärarna och eleverna blir allt bättre på att kommunicera. I stället har träffarna progression genom att de nya modellerna som presenteras bygger på de tidigare. Det gör att samma filmsekvens ibland återkommer i flera träffar, men med olika fokus.

Filmerna ger exempel på hur några didaktiska modeller används av lärare med olika förutsättningar och sammanhang samt med elever i olika åldrar och med skilda erfarenheter. När klassrummen filmas syns bara de elever som fick vara med på bild.

 

Träffarna är resultatet av forsknings- och utvecklingsprojekt som finansierades av Skolforskningsinstitutet och pågick 2022-2024. Rubriken för projektet var Hur kan lärare i naturvetenskap för yngre åldrar ges möjligheter att bättre stödja elever från icke-akademiska bakgrunder med svenska som andraspråk? Projektet var ett samarbete med NTA. I en studie från Uppsala universitet har forskare visat att NTA hjälper lärare att höja elevers skolresultat, men att effekten är lägre för elever med utländsk bakgrund.

För frågor kontakta:

Projektgruppen för NyTtA-projektet